Previous Next

Gra pt. "WITAJCIE W CZASACH PRL-U!”

14 listopada uczniowie naszej szkoły mogli poznać smak PRL-u dzięki grze miejskiej pt. "WITAJCIE W CZASACH PRL-U!”. W zabawie wzięło udział 5 grup z wszystkich klas pierwszych. Dostali mapy i ruszyli w nieznane. Na mapach mieli zaznaczone punkty, gdzie czekali na nich koordynatorzy, którzy przekazali grupom 7 zadań:

  1. „Rozgrzewka”. Uczniowie zapisywali na kartce skojarzenia związane z PRL-em. Ich prace były bardzo twórcze. Grupy pisały o znanych postaciach z tamtych lat, o kolejkach w sklepach, o pustych półkach i kartkach na towary. Można też było odczytać informacje o braku wolności słowa i braku wolności gospodarczej. Komisja sprawdzająca prace uczniów była dumna z naszej młodzieży, że tak dorosło odpowiadali.
  2. „Kto kim jest?”. Tutaj uczniowie dopasowywali obrazki z poprawnymi podpisami. Znalazł się w tym zadaniu m.in. Wojciech Jaruzelski, Edward Gierek, ale także guma Donald, bajka „Jacek i Agatka” i prześmieszni Kargul i Pawlak z „Samych Swoich”.
  3. „Przekupka” – każda grupa dostała 90 000 starych złotych. Targując się z przekupką mieli za zadanie kupić za ww. kwotę jak najwięcej produktów. Zadanie było utrudnione, bo można było targować się tylko za pomocą pytań. Grupy radziły sobie doskonale, kupili mi.in.: jaja, chleby, kiełbasę, czekolady, masło, cukier i mleko. Ich zdziwienie było ogromne, gdy chcąc kupić benzynę dowiedzieli się, że niestety, ale to towar na kartki i nie mogą go kupić.
  4. „Zadanie kulinarne”. Uczniowie musieli z produktów powszechnie dostępnych w tamtych latach przygotować coś do jedzenia. Dania musiały być nie tylko dobre, ale również musiały ładnie wyglądać. Produktów było zalewie kilka, a każda grupa wyczarowała z nich coś innego i przede wszystkim smacznego.
  5. „Kolejka”. Wielogodzinne, a czasem nawet kilkudniowe kolejki były niezaprzeczalnym elementem PRL-u. Ludzie cierpliwie czekali przed sklepem za towarami, których ciągle brakowało. Zadaniem każdej grupy było stanąć w kolejce, jeden za drugim i odpowiadać na zadawane pytania. Pytania dotyczyły polityki, kina z dawnych czasów, kultowych produktów, bajek dla dzieci i wielu innych ciekawostek.
  6. „Wspomnienia sprzedawców”. W Domu Handlowym „Rolnik” do teraz pracują ekspedienci, którzy pamiętają lata 80-te. „Rolnik” był wówczas w Starogardzie sklepem, który kojarzył się z dostatkiem i luksusem. Zadaniem uczniów było „wygrzebać” najciekawsze wspomnienia handlowe. Pracownicy starogardzkiego „Rolnika” bardzo chętnie wracali wspomnieniami do tamtych lat. Mówili, że wtedy ich praca bardzo wiele znaczyła, a jak otwierali drzwi sklepu, to musieli uciekać, żeby ich nie stratowano. Sprzedawcy mieli w pamięci nawet takie sytuacje, kiedy musieli wzywać milicję. Wszystko to było spowodowane brakami towarowymi i ogromną inflacją.
  7. „Wspomnienia znanych osób”. Uczniowie dowiadywali się: jaki zespół muzyczny lubił dyrektor szkoły pan Tadeusz Burczyk, jakie potrawy kojarzą się nauczycielom z latami osiemdziesiątymi, a także, jak uczyło się w latach 80-tych i jaka wówczas była młodzież. Nauczyciele z łezką w oku wspominali dawne czasy, swoich uczniów, ich zaangażowanie, ale przede wszystkim spokój i harmonię w pracy. Mogliśmy troszkę poznać naszych belfrów prywatnie.

Zabawa graczom bardzo się spodobała, dowiedzieli się wielu nowych rzeczy i ciekawych informacji. Zadania wywoływały uśmiechy na twarzach uczestników i dały im wiele radości.

Z naszej szkoły najlepiej z zadaniami poradziła sobie klasa I TE w składzie:

  • Martyna Möller;
  • Patryk Urban;
  • Julia Urmańska.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

 

 Lucyna Szczypior

 

© 2018 ZSE. Wszelkie prawa zastrzeżone.