Finał VI Olimpiady Medialnej

7 i 8 kwietnia 2017 roku w Warszawie na Uniwersytecie SWPS, odbył się Finał VI Olimpiady Medialnej. Dla przypomnienia dodam, iż VI edycja Olimpiady rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku i składała się z trzech etapów:

Pierwszego – szkolnego (zorganizowanego w naszej szkole),

Drugiego – okręgowego (odbywającego się w Sopocie) i

Trzeciego – ogólnopolskiego (odbywającego się w Warszawie).

Tematem przewodnim VI Olimpiady była: „Polska w mediach. Media w Polsce”. W całej Olimpiadzie udział wzięło ponad 600 uczniów z całej Polski, 11 uczniów z naszej szkoły z czego z naszej szkoły właśnie (i z województwa pomorskiego) tylko jeden uczestnik przeszedł do finału. Bartosz Dawidowski uczeń klasy 4 Tbr (Technik Organizacji Reklamy) do Warszawy jechał już z tytułem „Mistrza” dlatego, że w pierwszym i drugim etapie zdobył największą ilość punktów co uplasowało go na pierwszym miejscu w Polsce w klasyfikacji ogólnej.  Przed finałem jednak, każdy z uczestników był zobowiązany do przygotowania prezentacji multimedialnej na temat dziennikarza, który „coś” wniósł do tego zawodu i wykazał się w taki czy inny sposób. Wybór Bartosza był oczywisty – postawił on bowiem na postać Pana Tadeusza Majewskiego – naszego, lokalnego dziennikarza, który miał ogromny wkład w ukształtowanie się naszych, tutejszych, kociewskich mediów.

A w Warszawie? No cóż… Nie było łatwo… Pierwszego dnia Bartosz prezentował postać przez siebie wybraną – czas prezentacji 10 minut plus 5 minut pytania komisji jury… Po prezentacji wzięliśmy udział w przygotowanych przez komitet olimpijski warsztatach medialnych – inna tematyka była przewidziana dla uczniów i inna dla nauczycieli. Drugi dzień czyli tak zwany „finał finału” był istnym starciem tytanów ! 24 uczestników z całej Polski (Starogard Gdański, Toruń, Biała Podlaska, Wrocław, Szczecin, Opole, Kraków, Poznań, Rzeszów, Warszawa) zostało losowo pogrupowane by wziąć udział w debatach oksfordzkich.Bartosz wylosował temat dotyczący wolności słowa w szeroko rozumianych mediach. Debaty trwały 15 minut a czas na przygotowanie argumentów czy też kontrargumentów był bardzo ograniczony, bowiem losowanie tematów odbywało się w piątek po południu a same debaty już w sobotę z rana…Zanim poznaliśmy wyniki, uczestniczyliśmy jeszcze w debacie ekspertów z zakresu mediów. Debata dotyczyła tematyki Fake Newsów i ich wpływu na współczesną młodzież jak również tego, czy szkoła jest gotowa na pełną, wartościową edukację młodzieży z zakresu szeroko rozumianych (ciągle rozrastających się) mediów.

Po debacie ekspertów przyszedł czas na oficjalne wyniki…

Bartosz Dawidowski na 24 kandydatów zajął 10 miejsce a co za tym idzie?

- Oficjalny tytuł Laureata VI Olimpiady Medialnej

- Wartościowe tematyczne nagrody rzeczowe, jak również

- Opłacona część studiów na wybranej przez Bartosza uczelni wyższej.

Bartoszowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

P.S. Na zwiedzanie Warszawy tez mieliśmy czas J

Monika Albrecht

ďťż