SZKOLENIE JOB SHADOWING

SPRAWOZDANIE

 

SZKOLENIE JOB SHADOWING

w branży logistycznej

Program: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego

Projekt:Ekonomiści, Logistycy i Informatycy kształcą się zawodowo na Wyspach Brytyjskich”

Nr projektu: 2016-1-PL01-KA102-025171 

 

                   W dniach 27 marca – 07 kwietnia 2017 roku  nauczycielki Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim Elżbieta Czaja i Joanna Czepirska uczestniczyły      w szkoleniu Job Shadowing w Portsmouth,  w Wielkiej Brytanii. Organizacja partnerska projektu The IBD Partnership zorganizowała dla uczestniczek szkolenie  w sześciu firmach brytyjskich,  w tym także u siebie. 

Szkolenia odbyły się w:

The IBD Partnership,

British Heart Fundation, Fereham,Ferniture & Electrical,

Spinnaker Waste Management Co,

HIPPO Waste Management Systems Ltd,

The Recycled Assets Company,

Portsmouth Plumbing Supplies

 

Celem szkolenia było poznanie charakteru oraz wymagań rynku pracy i funkcjonowania brytyjskich firm, także nabycie praktycznego doświadczenia zawodowego, a przy tym doskonalenie swoich umiejętności językowych. Bardzo istotna była możliwość bezpośredniej komunikacji z pracownikami firm, obserwacja i uczestniczenie w realizacji różnych zadań oraz  współpracy w zespołach.  

Szkolenie pozwoliło nam na bardzo dokładne poznanie zasad funkcjonowania każdej z firm, organizacji i metod pracy, oraz przepływów materiałowych i informacyjnych znacznie różniących się od tych, które znamy z naszego rynku. Bardzo duże wrażenie wywarły na nas kultura firm oraz zasady współpracy i komunikacji interpersonalnej.

Dowiedziałyśmy się wiele na temat szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwach, mogłyśmy obserwować je w rzeczywistości i rozmawiać z praktykantami i stażystami. Dowiedziałyśmy się jakie wymagania stawiają pracodawcy młodym pracownikom rozpoczynającym pracę zawodową, ale także jaką opieką ich otaczają. Rozmawiałyśmy także na temat oceny polskich praktykantów i pracowników. Polacy są uważani przez Brytyjczyków za świetnych fachowców    i bardzo dobrych pracowników.  

Szczególną  uwagę zwróciłyśmy na ogromne zaangażowanie a nawet pasję ludzi wykonujących  pozornie mało interesujące zadania związane z szeroko pojętym recyklingiem. Jest to na pewno coś, co chciałoby się przenieść do naszego kraju i naszego społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii ekologistyka jest branżą cieszącą się dużym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele takich firm wspólnie realizuje w całym kraju i poza nim różne działania na styku ekologii i biznesu.  

We wszystkich miejscach, w jakich odbywałyśmy szkolenie mogłyśmy poznać ludzi i ich osobowości. Okazało się, że Brytyjczycy są bardzo życzliwi, uprzejmi, spokojni, otwarci, bardzo pomocni i mili. Mają ogromny szacunek dla każdego rodzaju inności, są tolerancyjni i świetnie funkcjonują w wielokulturowym społeczeństwie. I tego z całą pewnością możemy się od nich uczyć.

Czas wolny od szkolenia spędzałyśmy na poznawaniu Portsmouth. Miasto to niegdyś było bardzo ważnym miastem portowym, którego historię poznałyśmy odwiedzając takie miejsca jak historyczne doki a w nich Narodowe muzeum królewskiej marynarki wojennej                            w Portsmouth (National Museum of Royal Navy Portsmouth), stara stocznia (Portsmouth Historic Dockyard), Boathouse,  Muzeum wojskowe D-Day Museum, Portsmouth Museum,  czy dom, w którym urodził się Karol Dickens, a  obecnie znajduje się tu muzeum.

Razem z naszymi uczniami realizującymi praktyki zawodowe w dniach wolnych od pracy byłyśmy na wycieczkach w Stonehenge, gdzie podziwiałyśmy stary, neolityczny, niesamowity kamienny kręg oraz w urocze Salisbury  z przepiękną katedrą. W Londynie miałyśmy okazję być w tylu wspaniałych miejscach takich jak: Buckingham Palace, Tower of London, British Museum   i widzieć Big Ben, London Eye (ogromny diabelski młyn), oraz być na najsłynniejszej Oxford Street i płynąć statkiem po Tamizie. Wrażenia po poznaniu tych miejsc mieszają się       z wielkim niedosytem. Chciałoby się jeszcze więcej zobaczyć. Może kiedyś…  Nie zależnie od tego, to wszystko co poznałyśmy i widziałyśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

Elżbieta Czaja i Joanna Czepirska