,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 

14 listopada z inicjatywy polonistek, pani Ewy Balcerzak i pani Anny Piekarskiej, został zorganizowany wyjazd do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. 53 uczniów naszej szkoły obejrzało spektakl ,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego - ojca polskiego teatru, ukazuje konflikt dwóch grup, Krakowiaków i Górali. Treść jest prosta i nieskomplikowana. Stach, syn Wawrzyńca pała szczerym uczuciem do Basi, córki młynarza, Bartłomieja. Na drodze do szczęścia młodych staje macocha dziewczyny, Dorota. Kobieta podkochuje się w młodzieńcu i aby go zdobyć, oferuje rękę Basi góralowi Brandysowi. Stary młynarz nie ma odwagi ,by pokrzyżować jej plany. Sprzeczka rodzinna rodzi poważniejszy konflikt między dwiema grupami etnicznymi – krakowiakami i góralami. Ubogi student
z Krakowa, Bardos, zostaje rozjemcą w sporze, wykorzystując machinę elektryczną.


Po raz pierwszy wystawiony na deskach Teatru Narodowego 1 marca 1794 roku utwór został przyjęty entuzjastycznie. Pełen optymizmu, żywiołowości spektakl bawi do dziś. Przybliża polskie obyczaje, język ludu, barwne stroje.

,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” jest dowcipną, lekką formą muzyczną, która w zabawny sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym czytamy w recenzji spektaklu elbląskiego teatru.
Na długo w naszej pamięci pozostaną skoczne arie Basi, Stacha i Brandysa. Serdecznie polecamy!

 

Ewa Balcerzak

Anna Piekarska
 

ďťż