Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole -KOMÓRKOMANIA

Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole -KOMÓRKOMANIA

W  piątek 24 listopada 2017 roku już po raz drugi w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję  rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Zespół Szkół Ekonomicznych podjął tym celu  współpracę z Fundacją DKMS i Pomorskim Kuratorem Oświaty.  Po wypromowaniu i rozpowszechnieniu informacji okazało się, że jest bardzo duże zainteresowanie ze strony uczniów.

  W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Pełnoletni  i w pełni świadomi potencjalni Dawcy rejestrowali się poprzez  pobranie wymazu  z wewnętrznej strony policzka przy użyciu trzech pałeczek.

Mamy 44 potencjalnych nowych Dawców.

Składam serdeczne podziękowania uczniom z kl.3Ta za pomoc w rozpowszechnieniu informacji                    w szkole, przygotowanie sali i bezinteresowną pomoc.

Iwona Grudzińska-koordynator akcji

Katarzyna Gerbatowska –pielęgniarka szkolna

Aneta Rabczuk-Szarmach –nauczyciel biologii

ďťż