Wycieczka klasowa do Muzeum II Wojny Światowej – „My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”

Wycieczka klasowa do Muzeum II Wojny Światowej – „My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”.
 

06.03. klasy 1 Te i 1 Ti pojechały na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które znajduje się w pełnej ekspresji bryle pochylonego graniastosłupa. Ekspozycja muzeum obejmuje sale tematyczne ukazujące komunizm i faszyzm przed 1939 rokiem, okres 1939-1945, jak też terror komunistyczny w Polsce po 1945r.
 

Wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda tego dnia kontrastowała z rzeczywistością wnętrza części podziemnej muzeum – brakiem naturalnego świtała, półmrokiem, surowością asymetrycznych ścian, eksponatami, filmami czy relacjami światków zbrodni wojennych, które można było usłyszeć na stanowiskach multimedialnych.

I drugi kontrast: z jednej strony wrażliwość ucznia, pierwszoklasisty – z drugiej ogrom wiedzy merytorycznej, porażająca prawda o człowieku, który tylko siebie uważał za człowieka, o ludziach, którzy siebie tylko uważali za ludzi („Istoty, które widzicie nie są ludźmi” – z przemówienia gen. A. Kesselringa). Ogrom porażający … stąd skupienie, refleksja, cisza.

I kolejny, rodzący emocje kontrast dotyczący eksponatów – od ogromnych: zrekonstruowanej ulicy z czasów pokoju i tego, co z niej zostało w wyniku działań wojennych, samolotu, czołgu, wagonu transportującego ludzi na śmierć, „ściany walizek” po rzeczy małe… kubki, guziki. A pośród tego wszystkiego modlitewnik żołnierski, maska aktorska z oflagu, miniaturowe rzeźby wykonane z kawałków szczoteczek do zębów, rysunki do bożonarodzeniowej szopki, szkice twarzy, ciał – modlitwa i praca ludzkiego ducha, któremu odmówiono godności. Kultura jako jedna z form odpowiedzi na poniżenie, człowiek, który tworzy, nie niszczy, tworzy.

Samo muzeum to też wynik twórczego ducha. Ciszy i pamięci, które trwają i wołają o świadomość świata, który nie o wszystkim chciał wiedzieć, zbyt często nie chce pamiętać, lub chce pamiętać inaczej.

 

Organizator wycieczki:  prof. Aleksandra Slosarska
Opiekunowie-wychowawcy: prof. Stanisława Głąb-Brandt,  prof. Danuta Głodek