Finalista V Olimpiady Wiedzy o Turystyce

W dniach od 04.04 do 07.04.2018r. Wiktoria Kłopotek z klasy 3TB pod opieką Dawida Niemczyk uczestniczyła w centralnym etapie V Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbył się w Spale. Tematem tegorocznej Olimpiady była „Turystyka folklorystyczna - barwy regionu”.

Pierwszego dnia, po rejestracji uczestników na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz po uroczystej inauguracji, uczestnicy przystąpili do części pisemnej olimpiady, w której zmagali się z pytaniami z zakresu turystyki. Po zakończonym teście odbyła się wycieczka, mająca na celu poznanie zabytków Łodzi oraz przejazd do miejsca zakwaterowania w Terenowej Stacji Uniwersytetu Łódzkiego do Spały.  Wieczorną atrakcją był zorganizowany przez organizatorów - integracyjny wieczór krajoznawczy pt.:„wiem skąd jesteś”.

Kolejnego dnia przedstawiane były przez finalistów prezentacje multimedialne zgodnie z tematem V Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Tematem prezentacji Wiktorii było „Kociewie - moja mała stolica”. Tego dnia, dla osób uczestniczących w olimpiadzie, była również zorganizowana rekreacja w postaci zmagań w parku linowym, a w wolnej chwili uczestnicy zwiedzali Spałę i jej zabytki m.in.: Kościół Spalski z połowy lat 30 XX wieku, Pomnik Żubra, Centralny Ośrodek Sportu i inne. Natomiast wieczorem finaliści uczestniczyli w prelekcji dotyczącej turystyki w Gruzji.

W piątek 06.04.2018r – trzeciego dnia olimpiady, finaliści wzięli udział w warsztatach dotyczących turystyki folklorystycznej w Tomaszowie Mazowieckim w Skansenie Rzeki Pilicy. Po zapoznaniu się z zabytkami skansenu młodzież wraz z nauczycielami wykonywała własnoręcznie podpiecki, wypiekane później na ognisku. Tego dnia uczestnicy odwiedzili również nowy obiekt turystyczno-sportowy, którym jest Arena Lodowa, po którym oprowadzał ich dwukrotny olimpijczyk -polski panczenista - Jaromir Radke oraz rezerwat przyrody nieożywionej - Niebieskie Źródła.
Po powrocie do Spały zostały ogłoszone wyniki eliminacji (testu i projektów) i Wiktoria Kłopotek zdobywając 47 punktów zajęła 18 miejsce. Uczennica naszej szkoły odniosła wielki sukces - pokonała blisko 3000 uczestników z całej Polski, a do ścisłego finału olimpiady zakwalifikowało się 15 uczestników, którzy zmagali się z zadaniem finałowym polegającym na zaprogramowaniu 3-dniowej wycieczki do Wilna. W tym czasie pozostali uczestnicy olimpiady mieli zapewnioną animację, polegającą na tworzeniu z papieru ozdobnych kwiatów i dekoracji pod nadzorem pań z Koła Gospodyń.
Mimo zaciętej rywalizacji, na wszystkich etapach olimpiady, panowała bardzo przyjazna, miła i wesoła atmosfera z wieloma chwilami śmiechu i radości zakończona spotkaniem przy grillu.

Ostatniego dnia ogłoszone zostały wyniki i rozdane nagrody. Uczestnicy etapu centralnego V Olimpiady Wiedzy o Turystyce otrzymali zaświadczenia, które umożliwiają przyjęcie na studia związane z turystyką i geografią oraz zostali zwolnieni z części teoretycznej egzaminu zawodowego. 

Dawid Niemczk