Tytuł projektu: „Ekonomiści, Logistycy i Informatycy kształcą się zawodowo na Wyspach Brytyjskich”

Projekt - „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowany w ramach Programu Erasmus+
sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe Akcja 1 – „Mobilność edukacyjna”

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

dla uczestników zagranicznych praktyk zawodowych do Wielkiej Brytanii

 

Tytuł projektu: „Ekonomiści, Logistycy i Informatycy kształcą się zawodowo na Wyspach Brytyjskich”

 

Nr projektu: 2016-1-PL01-KA102-025171 

 

Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim po raz kolejny uzyskał możliwość realizacji projektu zagranicznych praktyk zawodowych : „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kształcenia zawodowego”  w ramach programu ERASMUS+  sektora Kształcenie i Szkolenie Zawodowe Akcja 1 – „Mobilność edukacyjna”.

Wyjazd naszych uczniów do Wielkiej Brytanii na praktyki zawodowe jest dofinansowywany ze  środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)

Projekt jest skierowany do uczniów klas trzecich uczących się w zawodzie technik informatyk, którzy zgodnie z ramowym planem nauczania w trzecim roku nauki realizują praktyki zawodowe.

Głównym celem projektu zagranicznych praktyk zawodowych jest zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, nabycie nowych kompetencji zawodowych i  językowych  oraz rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie, a także  poznanie kultury Wielkiej Brytanii i środowiska zróżnicowanego kulturowo. Uczestnicy projektu otrzymają certyfikaty Europass Mobility, które w połączeniu z nabytymi kompetencjami zwiększą konkurencyjność naszych uczniów zarówno na  krajowym jak i europejskim rynku pracy.

W tym roku praktyki odbywają się w terminie 9 – 20 kwietnia w następujących firmach:

DLS – M-Squared

IBD Partnership

Spinnaker Waste

Groundlings Theatre

Spinnaker Waste

The Recycled Asset Company

 

Podróż ze Starogardu odbyła się bez przeszkód. Anglia przywitała nas … deszczem. Lekka mżawka nie przeszkodziła nam w udaniu się na pierwszy, niedzielny spacer po Portsmouth. Angielskie rodziny również okazały się bardzo przyjaźnie nastawione.

W poniedziałek spotkaliśmy się w siedzibie firmy IBD Partnership z panem Rają Ali, który poinformował nas o głównych zasadach odbywania praktyk oraz podstawowych różnicach kulturowych. Potem udaliśmy się na spacer po historycznych miejscach w Portsmouth. W tym samym dniu rozpoczęliśmy praktyki.

Po tygodniu ciężkiej pracy czekały nas dwie wycieczki: w sobotę do Brighton, w niedzielę do Londynu.

Brighton to miasto położone nad Kanałem La Manche, który liczy sobie obecnie 155 tysięcy mieszkańców. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii.

W Brighton  udaliśmy się do Royal Pavilion, czyli byłej rezydencji królewskiej w Brighton, obecnie przekształconej w muzeum. Niesamowite widoki zapewnił nam wjazd na jedną z najwyższych wież widokowych na świecie – British Airways i360 (162 metry).

Niedziela przeznaczona była na Londyn. Pierwszym przystankiem był The Coca Cola London Eye. Ponieważ pogoda nam dopisywała, to naszym oczom ukazała się niesamowita panorama Londynu. Później „zaliczyliśmy” długi rejs Tamizą. Na naszej trasie znalazły się następujące atrakcje turystyczne:

Tower of London

Big Ben

Katedra Święta Pawła

Tower Bridge

Opactwo Westminsterskie

Tate Modern

 

Po zakończonym rejsie udaliśmy na spacer po najważniejszych ulicach Londynu. Pierwszym przystankiem była Downing Street 10, czyli miejsce, w którym pracuje premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Dotarliśmy również do Buckingham Palace, podziwialiśmy przepiękny o tej porze roku Saint James Park, aby po podróży „double-decker bus” zatrzymać się przy Muzeum Brytyjskim. Tam podziwialiśmy eksponaty z przekroju ludzkiej cywilizacji od czasów prehistorycznych po współczesność. To był ostatni punkt naszej wycieczki do Londynu.

W poniedziałek Pan Dyrektor Tadeusz Burczyk, Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu Stanisława Głąb-Brandt oraz Pan Rafała Kosecki, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Starogardzkiego udali się na wizyty monitorujące. Angielscy pracodawcy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat uczniów ZSE odbywających praktyki w ich firmach.

 

Pobyt uczniów klasy III Ti w Portsmouth zakończył się ceremonią rozdania dyplomów w firmie pośredniczącej – IBD Partnership. Raja Ali, prezes firmy, pogratulował uczniom sukcesu odniesionego w Anglii oraz zachęcił do utrzymywania kontaktu w celu wymiany doświadczeń.

Po rozdaniu dyplomów młodzież udała się na Spinnaker Tower, czyli najwyższy budynek w Portsmouth. Ostatnim punktem programu kulturalnego była wizyta w Portsmouth Historic Dockyard, gdzie zwiedziliśmy przede wszystkim dwa wspaniałe okręty: HMS Warrior oraz HMS Victory.

W sobotę o godzinie 22.00 uczestnicy projektu wylądowali w Polsce.

Daniel Szczypior

ďťż