Niezwykłe spotkanie w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej

21 maja 2018 roku o godzinie 17:00 w Czytelni Popularnonaukowej w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne. Dyrekcja Biblioteki Miejskiej oraz Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprosili bardzo znanych aktorów Zespołu Teatru Narodowego w Warszawie: Dorotę Landowską i Mariusza Bonaszewskiego. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego (chociaż tej klasy artystów nie gościmy często w Starogardzie), gdyby nie to, że Dorota Landowska jest starogardzianką z urodzenia. Jej partnerem na scenie był Mariusz Bonaszewski, prywatnie mąż aktorki.
          Ekscytacja i oczekiwanie wyczuwalne było już przed spektaklem. Publiczność w krótkim czasie zapełniła  czytelnię Biblioteki po brzegi.
I wreszcie są: skromni, uśmiechnięci. Zasiedli w dwóch fotelach w dyskretnej scenografii pani Zofii Sumczyńskiej i zaczęli…
          Zaprezentowali fragmenty skrzącego się dowcipem dialogu Wisławy Szymborskiej z Kornelem Filipowiczem z książki ,,Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy’’. Wstrzymując oddech, na chwilę zapomnieliśmy, że mamy przed sobą znakomitych aktorów i słuchaliśmy Wisławy i Kornela. Poznaliśmy noblistkę zupełnie z innej strony. Godzina minęła niespostrzeżenie. Potem Dorota Landowska I Mariusz Bonaszewski przeczytali wybrane wiersze starogardzkich poetów. Spotkała nas radość, bo wśród nich znalazły się utwory poetyckie uczennicy naszej szkoły z klasy III TcR ZSE- Agaty Dysarz.
      Aktorzy zostali nagrodzeni oklaskami na stojąco. Zrobiła się rodzinna, ciepła atmosfera. Przeżyliśmy to spotkanie bardzo i żałujemy, że Was z nami nie było.
         Mamy nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta artystycznego małżeństwa w naszym mieście.

 

Ewa Balcerzak i Anna Piekarska

ďťż