WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 30 do 31 maja bieżącego roku odbyła się wycieczka młodzieży z ZSE do Warszawy.

 45 uczniów z klas: 1Ta, 1Tb, 2Ta pod opieką Pani Lucyny Szczypior, Pani Alicji Negowskiej oraz Pana Andrzeja Prabuckiego miało okazję zwiedzić piękną stolicę.

W Warszawie spędziliśmy dwa dni i staraliśmy się wykorzystać możliwie najlepiej ten krótki czas, aby zobaczyć jak najwięcej. Pierwszego dnia spacerowaliśmy po przepięknych ogrodach w Wilanowie, które założone zostały w XVII w przez króla Jana III Sobieskiego. Po zakwaterowaniu w hostelu Helvetia - usytuowanego w centrum miasta - zwiedzaliśmy Starówkę i Plac Zamkowy, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Nowy Świat.  Po długim spacerze odpoczywaliśmy na Złotych Tarasach. Następnego dnia odbyliśmy prawdziwą lekcję historii w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Niezwykle nowoczesne, interaktywne wystawy zachwyciły wszystkich i skłoniły do refleksji nad  dialogiem polsko - żydowskim na przestrzeni lat.  Również spacerując ulicami, na których niegdyś mieściło się w okresie II wojny światowej  getto żydowskie, przypomnieliśmy sobie trudną lekcję historii o Holocauście.

Prawdziwą chwilą wytchnienia  po upalnym zwiedzaniu był przejazd metrem na Stadion Narodowy. Zwiedzanie stadionu trasą " Poczuj się jak vip" - było dla nas dużą przyjemnością. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele miejsc np. szatnie piłkarzy, loże, kaplicę wielowyznaniową.

Nasz pobyt w stolicy zakończył spacer po Warszawskich Łazienkach. Zmęczeni, ale pełni wrażeń - wróciliśmy do Starogardu.

 

 

Alicja Negowska

ďťż