„ Jesteśmy zależni od siebie”

W dniu 17 maja uczniowie dwóch klas pierwszych : 1 Ta i 1 Tc, udali się do SCK,  aby uczestniczyć        w podsumowaniu projektu „ Jesteśmy zależni od siebie”. Projekt był realizowany przez uczennice        z I LO w Starogardzie Gdańskim w ramach programu ZWOLNIENI Z TEORII.

W trakcie spotkania dziewczyny przybliżyły pomysł na opracowanie projektu oraz wdrożenie go do realizacji. Jedna z dziewcząt podjęła akcję ratowania życia pasażerowi autobusu miejskiego, gdy ten zasłabł. Stąd potrzeba edukowania społeczeństwa               w zakresie udzielania pierwszej pomocy i kluczowe znaczenie podczas zdarzeń nagłych zagrażających życiu lub zdrowiu.

W dalszej części spotkania młodzież mogła zweryfikować swoją wiedzę biorąc udział     w Quizie na temat znajomości zasad, technik i procedur przeprowadzania pierwszej pomocy. W części końcowej tego spotkania ratownicy z Kociewskiego Centrum Zdrowia przeprowadzili wzorowo pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  a także zaznaczyli, że szczególnie liczą się pierwsze 3-4 minuty od ustania pracy serca, aby poszkodowany miał szansę na powrót do normalnego funkcjonowania i zwiększa szansę na przeżycie.

Uczniowie : Michał Czechowski 1 Ti oraz Paweł Połomski 2 Ti, odebrali dyplom za udział w teście wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Iwona Grudzińska

ďťż