POWERGEDON 2018

W dniach od 07 do 09 czerwca 2018r nauczyciele naszej szkoły biorący udział w projektach unijnych: Margareta Moritz, Sylwia Borzyszkowska, Mariusz Bełczącki oraz Dawid Niemczyk uczestniczyli w wydarzeniu Powergedon 2018. To przedsięwzięcie zostało zainicjowane na 60-lecie istnienia Europejskiego Funduszu Społecznego, 5-lecie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a także 30-lecie Programu Erasmus + w Europie. Powergedon 2018 to druga edycja tego wydarzenia.

Celem wydarzenia było wsparcie instytucji w budowaniu dobrych relacji w zespołach projektowych tzw. team building, sprawdzenie oraz ulepszenie takich elementów jak praca zespołowa, podział obowiązków (delegacja zadań oraz ich realizacja), reagowanie w sytuacjach kryzysowych, motywacja do działania, wspólne rozwiązywanie problemów.

W przedsięwzięciu, które odbywało się w Zielonce k. Warszawy wzięło udział 20 grup projektowych z różnych szkół z całego kraju, którzy realizowali projekty mobilności w ramach środków POWER w sektorach VET i SE w latach 2014-2017.

W ramach pierwszego dnia odbyła się konferencja pn. „POWERGEDON –Rewolucja 4.0 – kompetencje 4.0”. Konferencja została otwarta przez dra Pawła Poszytka, Dyrektora Generalnego FRSE oraz Agnieszkę Osadnik, Naczelnika Wydziału Mobilności i Współpracy Ponadnarodowej EFS, MIiR. Przedstawiono zmiany, jakie czekają polski przemysł i szkoły w związku ze zbliżającą się rewolucją technologiczną i wynikającą z tego reorientacją procesu edukacji, a do głównych tematów należały:
1. Czy staż zawodowy to klucz do kariery? – Michał Pachocki - Zespół Analityczno-Badawczy FRSE
2. Przemysł 4.0 – technologiczna rewolucja w praktyce- Arkadiusz Rodak - Lider ds. consultingu Przemysłu 4.0, firma ASTOR
3. Jakiej interakcji między człowiekiem a maszyną możemy oczekiwać w najbliższej
przyszłości? - dr Aleksandra Przegalińska - Akademia Leona Koźmińskiego / Center for Collective Intelligence Massachusetts Institute of Technology (MIT)  

Spotkanie było również okazją do wysłuchania doświadczonych instytucji realizujących ciekawe projekty np.: Wykorzystanie nabytych kompetencji zawodowych, socjalnych i językowych w trakcie praktyki „Automatyka – Sterowniki PLC Simens Logo” w dalszym kształceniu zawodowym przedstawione przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Razem możemy więcej, czyli o efekcie synergii i jej rezultatach w realizacji projektu POWER „ENTER dla TIK – podniesienie jakości kształcenia poprzez rozwijanie kompetencji informacyjno-komunikacyjnych nauczycieli ZS-P w Studzienicach”. W ramach konferencji była możliwość zapoznania się z Mobilnym Centrum Edukacyjnym i Pracowniami Przyrodniczymi – nową inicjatywą FRSE, gdzie pokazano jak można wykorzystywać technologię do efektywnego zdobywania wiedzy. Ciężarówka wraz z ekspertami FRSE odwiedziła już kilkadziesiąt miast w Polsce i za granicą promując programy Erasmus+ oraz eTwinning.

W ramach drugiego dnia Powergedonu odbyły się zmagania w zawodach survivalowych „Starcie z historią”, w których uczestnicy ćwiczyli nie tylko umysł ale i ciało. Było to 16 zadań zespołowych nawiązujących tematyką do epoki szlachecko-rycerskiej, realizowanych przez 4 osobowe zespoły zarządzające na co dzień projektami POWER, w których należało wykazać się znajomością swojej drużyny, umiejętnością logicznego myślenia, ale także sprawnością fizyczną. Była to prawdziwa przygoda życia! Zadania miały na celu budowanie poprawnych relacji w zespole projektowym, poprawę komunikacji pomiędzy jego członkami, grupowe rozwiązywanie problemów projektowych oraz wymianę doświadczeń.
Po zakończonej siedmiogodzinnej rywalizacji odbyło się wręczanie nagród. Nagrodą główną był puchar Powergedonu, który otrzymała szkoła w Białymstoku, my natomiast zwyciężając grupowo z drużyną z Zabrza przywieźliśmy pamiątkowe medale. Po wyczerpujących konkurencjach, czasami okupionych uszczerbkiem na ciele, mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie – Historyczne Spotkania z Klasą, przygotowanym przez zespół Nieczuja spod Sandomierza.
Zdobyta wiedza, doświadczenie, rywalizacja, nowe przyjaźnie oraz głowa pełna pomysłów to efekt  POWERGEDONU 2018.

Margareta Moritz

ďťż