SZKOŁA PEŁNA ENERGII

 Od września 2010 roku Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim uczestniczy w programie ekologicznym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie - „SZKOŁA PEŁNA ENERGII”.

Program stworzony przez CEO z myślą realizacji w szkole uczniowskiego projektu edukacyjnego  został skierowany do młodzieży w całym kraju.

IDEA PROJEKTU

 Uczestnictwo w nim umożliwia realizację założeń nowej podstawy programowej w zakresie edukacji ekologicznej , energetycznej w sposób ciekawy i kreatywny. CEO zależy na tym, by młodzi ludzie rozumieli przyczyny i potrzebę poszukiwań nowych źródeł energii. By pojęcie gospodarowania energią nie było kojarzone tylko z hasłami, ale także by mieli oni świadomość realnego wpływu na jej wykorzystanie oraz umieli zdefiniować obszary tego wpływu w życiu codziennym.

TEMATYKA PROJEKTU   

Zadaniem uczniów uczestniczących w Szkole pełnej energii będzie odnajdywanie powiązań pomiędzy wykorzystaniem energii, a takimi obszarami życia społecznego, jak:

√ polityka transportowa,

√ świadoma konsumpcja,

√ eksploatowanie zasobów naturalnych.

Wspólnie zastanowimy, się nad tym, jak to możliwe, że 20 % populacji świata zużywa 80 % energii; zbadamy, ile energii pochłania budynek naszej szkoły, a ile zużywamy my sami; przeanalizujemy, co składa się na koszt środowiskowy produkcji przedmiotów codziennego użytku i czy rzeczywiście najtańsze produkty kosztują nas najmniej; dowiemy się, dlaczego poszukiwanie źródeł energii innych niż ropa czy węgiel jest tak ważne i odkryjemy alternatywne sposoby jej pozyskiwania.

PLAN REALIZACJI PROGRAMU

√ październikowa konferencja wprowadzająca, (7-8.X) z udziałem p. Elżbiety Czaji,

szkolenie e-coachingowe, dla nauczyciela – szkolnego koordynatora programu

√ zajęcia lekcyjne w I i II semestrze prowadzone metodą warsztatów

√ pokazy pełnometrażowych filmów  dokumentalnych

√ realizacja projektów w zespołach uczniowskich

kwietniowe Dni Energii, których obchody wspiera Komisja Europejska,

√ możliwość prezentacji ciekawych projektów uczniowskich podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w czerwcu w Warszawie.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o programie i projektach na stronie: www.edukacjaekologiczna.org

REALIZACJA PROGRAMU

7,8 października - konferencja w Warszawie  z udziałem p. Elżbiety Czaji,

√ od 20 października 2010 ( 60 godzinny) kurs internetowy dla nauczyciela koordynującego program w szkole – p. Elżbieta Czaja

√ 16,17 listopada – lekcja wprowadzająca na temat: ENERGIA w klasach: ITb, ITd, ITe, IITc, IITd, IIILa, IIILb, IIITc.

√ 14 grudnia – I pokaz filmowy– filmu  „WIEK GŁUPOTY” wyróżnianego na wielu festiwalach.  Pokaz przeznaczony jest dla zainteresowanych oraz dla  zespołów, które będą realizowały swoje projekty w II semestrze.

 

Tags

ďťż