Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Magia Włoch - zwiedzanie miast pełnych historii

Magia Włoch - zwiedzanie miast pełnych historii

W dniach 5 - 11 czerwca 2024 roku druga, pięćdziesięcioosobowa grupa, uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Włoch. Wszyscy pełni energii i podekscytowani pod opieką pilota oraz polonistki, pani Ewy Balcerzak – inicjatorki i organizatorki przedsięwzięcia, wicedyrektora, pana Andrzeja Prabuckiego oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych, pani Anety Janickiej i pana Dawida Niemczyka wyruszyli w niezapomnianą podróż do miast pełnych historii. Italia przywitała nas piękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nieustannie. Po długiej podróży był czas na regenerację sił w hotelu położonym w urokliwym miejscu w pobliżu Padwy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bolonii, gdzie wszystkich urzekła atmosfera Starego Miasta. Piazza Maggiore, majestatyczny Ratusz, imponująca Bazylika św. Petroniusza oraz fontanna Neptuna zapierały dech w piersiach. Spacerując uliczkami Bolonii, podziwialiśmy krzywe wieże i bogatą historię najstarszego w Europie uniwersytetu, na którym studiowali również Polacy: Jan Kochanowski czy Mikołaj Kopernik. Po wizycie w Bolonii, udaliśmy się do Florencji, kolebki renesansu. Zwiedziliśmy, m.in. monumentalną Bazylikę Santa Maria del Fiore, Baptysterium i Dzwonnicę Giotta. Dom Dantego i Plac della Signoria, z majestatycznym Palazzo Vecchio, przeniosły nas w czasy średniowiecza. Widok mostu złotników, Ponte Vecchio, rozbudził wyobraźnię i zachęcił do licznych zdjęć. Wieczorem, pełni wrażeń, dotarliśmy do hotelu na obiadokolację i zasłużony odpoczynek.

Następnego dnia, bardzo wcześnie rano, wyruszyliśmy do serca Włoch – Rzymu. Zwiedzanie rozpocżęliśmy od Koloseum, naszym oczom ukazywały się: ruiny Forum Romanum, Fontanna Di Trevi, Pantheon, którego bogate wnętrze poznaliśmy. Spacerując wąskimi uliczkami, dotarliśmy do Watykanu. Znaleźliśmy się na monumentalnym Placu, później w Bazylice św. Piotra, miejscu o niezwykłym znaczeniu historycznym i religijnym. Wnętrze świątyni, z oszałamiającymi dziełami sztuki i śladami św. Jana Pawła II zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich, a krypty watykańske dodawały tajemniczości wyprawie. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Kolejnym odwiedzanym miejscem było malownicze San Marino, najstarsza republika świata. Spacerując wąskimi uliczkami, podziwialiśmy średniowieczną architekturę, Bramę św. Franciszka, Bazylikę św. Marina i taras widokowy z zapierającymi dech krajobrazami. Zwiedzanie zakończono na Placu Rządowym. Nie zabrakło czasu na zakupy w sklepach bezcłowych. Kolejnego dnia czekały na nas Padwa i Wenecja. Spacer po okazałym placu Prato della Valle i zwiedzanie Bazyliki św. Antoniego wzbudziły zachwyt. Po południu udaliśmy się do Wenecji miasta miłości, Tu skorzystaliśmy z największej atrakcji miasta, odbyliśmy rejs gondolami po weneckich kanałach. Niezapomnianym przeżyciem okazała się również wizyta na placu i w Bazylice św. Marka oraz przejście po najbardziej znanym Moście Rialto. Wieczorem, pełni emocji, rozpoczęliśmy podróż powrotną do Polski.

 

Wycieczka była niezapomnianym doświadczeniem. Dzięki przewodnictwu lokalnych ekspertów, którzy byli obecni w każdym odwiedzanym mieście, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o przesiąkniętych historią włoskich miastach. Wykonane zdjęcia, zakupione pamiątki na pewno sprawią, że te wyjątkowe dni na długo pozostaną w sercach i pamięci pierwszej zagranicznej szkolnej wycieczki.

 

Ewa Balcerzak

Data dodania: 2024-06-16 11:44:59
Data edycji: 2024-06-14 12:41:29
Ilość wyświetleń: 1003
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej