W 2019 rozpoczęliśmy realizację projektu programu Erasmus + Akcja KA1 Edukacja szkolna- „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Bezpośrednimi uczestnikami projektu w latach 2019-2020 będą przede wszystkim nauczyciele przedmiotów zawodowych zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji i zdobywaniem nowej wiedzy na kursach zagranicznych w całości finansowanych przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Nauczyciele w ciągu całego okresu trwania projektu będą wyjeżdżać na szkolenia językowe oraz językowo-metodyczne do krajów europejskich - Malty oraz Wielkiej Brytanii. Przeprowadzone zostanie 8 mobilności w formie różnorodnych szkoleń.
Niniejszy projekt jest wynikiem zapotrzebowania naszej szkoły na rozwój w dziedzinach: podniesienie kompetencji nauczycieli, zmiana tradycyjnych metod nauczania na nauczanie bardziej kreatywne wykorzystujące nowoczesne technologie oraz innowacyjne metody, otwarcie na Europę i zwiększenie liczby projektów międzynarodowych, a także wzrost kompetencji dydaktyczno-pedagogicznych nauczycieli.
Głównym celem jest podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie otwartości na różnorodność językową i kulturową, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych metod nauczania.
W ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” dwie nauczycielki p. Aneta Janicka oraz p. Margareta Moritz jako pierwsze z tego projektu uczestniczyły w dwutygodniowym kursie językowym „General English" na Malcie. Kurs odbył się w dniach od 18 do 29 listopada 2019r. w Easy School of Languages w Valletcie. Zajęcia, w których nauczycielki brały udział prowadzone były przez wykwalifikowanych i doświadczonych lektorów za pomocą metod aktywizujących, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. Zajęcia były prowadzone w małych grupach dostosowanych do uczestników. Nauczycielki zostały przydzielone do odpowiedniej grupy, według testu kwalifikacyjnego, w której podczas zajęć rozwijane były umiejętności wypowiadania się, słuchania, wymowy, gramatyki i rozumienia. Umiejętności językowe nauczycielki nabywały również podczas zajęć i współpracy w międzynarodowej grupie z innymi uczestnikami kursu. Wzbogaciły swoją wiedzę i podniosły kompetencje językowe w celu rozszerzenia zakresu słownictwa przedmiotowego w języku angielskim.
Mobilność ta pozwoliła nie tylko rozwijać kompetencje językowe ale również poznać kulturę i historię kraju goszczącego, przełamać stereotypy, które pozytywnie wpłynęły na rozwój kompetencji osobistych. Po zakończonych zajęciach i w czasie wolnym można było podziwiać piękno tego kraju. Wycieczki turystyczne stanowiły okazję do rozwoju kompetencji komunikacyjnych w zakresie języka angielskiego oraz poznania dziedzictwa kulturowego Malty.
"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"
83-200 Starogard Gdański
Jana Sobieskiego 6