Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY Hildegardisschule – Zespół Szkół Ekonomicznych

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY Hildegardisschule – Zespół Szkół Ekonomicznych

 

 

    W dniach 03.03.2024 – 09.03.2024 nasza szkoła realizowała projekt „Wspólna historia – pamięć i przyszłość” w ramach programu „Zachować pamięć”. W projekcie wzięło udział 11 uczniów z Hildegardisschule w Münster pod opieką nauczycieli oraz 12 reprezentantów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Głównym celem projektu było poznanie miejsc pamięci związanych z II wojną światową w Polsce, co stanowiło pretekst do ugruntowania przekonania o potrzebie poznania przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości i dyskusji na temat zjawisk oraz problemów współczesnej Europy. Koordynatorką projektu była pani Ewa Balcerzak, z którą ściśle współpracowała germanistka, pani Małgorzata Świeczkowska. W prace projektowe zaangażowały się również inne nauczycielki języka niemieckiego panie: Joanna Czepirska, Karolina Szlachcikowska i Monika Zielinska.

    Realizację programu poprzedziły integracyjne gry i zabawy językowe oraz zwiedzanie szkoły. Zdobyte wcześniej informacje okazały się niezbędne do wspólnej pracy w polsko – niemieckich grupach z wykorzystaniem metody „oś czasu”. Uczniowie ułożyli w kolejności chronologicznej trzy równoległe linie zawierające datę - wydarzenie - zdjęcie, a następnie omawiali i wskazywali na ich powiązanie. Gospodarze przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące działania nazistów na terenie miasta i w okolicy, tym samym wprowadzili w temat projektu. Na ten dzień, po wspólnym obiedzie, zaplanowana była gra miejska, której celem było pokazanie gościom Starogardu, a także integracja młodzieży. W planie wymiany znalazła się wycieczka do Gdańska, który młodzież zwiedzała  z przewodnikiem. Na drodze wędrówki znalazły się najbardziej charakterystyczne miejsca i wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali min. eksponaty, plakaty, fotografie - elementy wystawy świadczące o działaniach III Rzeszy, których ostatni etap to tragedia Holokaustu. Kulminacyjnym punktem wspólnego programu był pobyt w Muzeum Stutthof. Tam młodzież miała możliwość pracy z dokumentami, jakimi były, pochodzące z archiwum, teczki obozowe więźniów. Zwiedzając obóz, pod opieką edukatora - pracownika Działu Oświatowego, uczestnicy polsko - niemieckiej wymiany przeszli drogą więźnia (od przyjazdu, poprzez pobyt, wyniszczającą pracę, po kres życia). Wizyta w Muzeum zakończyła się zapaleniem znicza w budynku krematorium. Młodzież oddała hołd wszystkim, którzy cierpieli i zginęli w obozie Stutthof. Była też okazja do podzielenia się emocjami i ugruntowania wśród uczestników programu potrzeby poznania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych. Uczniowie dyskutowali nad możliwością reagowania na ksenofobię, wykluczenie oraz sposobami rozwijania odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej. Na prośbę gości, odbył się wyjazd do Malborka w celu zwiedzenia Zamku Krzyżackiego. W ostatnim dniu projektu wszyscy uczestniczyli w warsztatach „Nauka z przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości” zainicjowanych i przeprowadzonych przez germanistkę, panią Monikę Zielinską. Uczniowie poznali historię Lasu Szpęgawskiego, miejsca martyrologii ludności Starogardu i okolic, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Swoje refleksje wyrazili poprzez wykonane prace plastyczne, które stanowią wystawę na szkolnym holu. Odbyła się też wycieczka do Szpęgawska, gdzie młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz, oddając hołd ofiarom II wojny światowej.

   Był również czas na ewaluację projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie o udziale w projekcie, a dla rodziców uczniów goszczących młodzież z partnerskiej szkoły, przygotowano podziękowania. Podczas podsumowania projektu goście pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu w polskich rodzinach, wskazywali na gościnność, otwartość polskich uczniów i ich najbliższych. Byli też pod wrażeniem dobrej organizacji przedsięwzięcia i dziękowali za ciekawy program. Wpis do prowadzonej od 2008 roku kroniki polsko-niemieckiej wymiany zakończył spotkanie w szkole. Młodzież wraz z opiekunami udała się do kręgielni. Tam po wspólnej grze wszyscy z apetytem zjedli pizzę.

   Czas spędzony razem był okazją do pokonywania barier językowych, nauki języka obcego, niemieckiego i angielskiego, przełamywania stereotypów, poznania kultury kraju sąsiadującego. Udział w projekcie to również okazja dla kadry nauczycielskiej do wymiany doświadczeń i refleksji na temat roli szkoły w środowisku lokalnym.
   Już w kwietni uczniowie z naszej szkoły odwiedzą koleżanki i kolegów z partnerskiej szkoły w Münster.


   Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Koordynator projektu, Ewa Balcerzak

Data dodania: 2024-03-09 14:44:40
Data edycji: 2024-03-21 14:46:18
Ilość wyświetleń: 573
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej