Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY Hildegardisschule – Zespół Szkół Ekonomicznych

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY Hildegardisschule – Zespół Szkół Ekonomicznych

 

 

    W dniach 03.03.2024 – 09.03.2024 nasza szkoła realizowała projekt „Wspólna historia – pamięć i przyszłość” w ramach programu „Zachować pamięć”. W projekcie wzięło udział 11 uczniów z Hildegardisschule w Münster pod opieką nauczycieli oraz 12 reprezentantów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Głównym celem projektu było poznanie miejsc pamięci związanych z II wojną światową w Polsce, co stanowiło pretekst do ugruntowania przekonania o potrzebie poznania przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości i dyskusji na temat zjawisk oraz problemów współczesnej Europy. Koordynatorką projektu była pani Ewa Balcerzak, z którą ściśle współpracowała germanistka, pani Małgorzata Świeczkowska. W prace projektowe zaangażowały się również inne nauczycielki języka niemieckiego panie: Joanna Czepirska, Karolina Szlachcikowska i Monika Zielinska.

    Realizację programu poprzedziły integracyjne gry i zabawy językowe oraz zwiedzanie szkoły. Zdobyte wcześniej informacje okazały się niezbędne do wspólnej pracy w polsko – niemieckich grupach z wykorzystaniem metody „oś czasu”. Uczniowie ułożyli w kolejności chronologicznej trzy równoległe linie zawierające datę - wydarzenie - zdjęcie, a następnie omawiali i wskazywali na ich powiązanie. Gospodarze przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące działania nazistów na terenie miasta i w okolicy, tym samym wprowadzili w temat projektu. Na ten dzień, po wspólnym obiedzie, zaplanowana była gra miejska, której celem było pokazanie gościom Starogardu, a także integracja młodzieży. W planie wymiany znalazła się wycieczka do Gdańska, który młodzież zwiedzała  z przewodnikiem. Na drodze wędrówki znalazły się najbardziej charakterystyczne miejsca i wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali min. eksponaty, plakaty, fotografie - elementy wystawy świadczące o działaniach III Rzeszy, których ostatni etap to tragedia Holokaustu. Kulminacyjnym punktem wspólnego programu był pobyt w Muzeum Stutthof. Tam młodzież miała możliwość pracy z dokumentami, jakimi były, pochodzące z archiwum, teczki obozowe więźniów. Zwiedzając obóz, pod opieką edukatora - pracownika Działu Oświatowego, uczestnicy polsko - niemieckiej wymiany przeszli drogą więźnia (od przyjazdu, poprzez pobyt, wyniszczającą pracę, po kres życia). Wizyta w Muzeum zakończyła się zapaleniem znicza w budynku krematorium. Młodzież oddała hołd wszystkim, którzy cierpieli i zginęli w obozie Stutthof. Była też okazja do podzielenia się emocjami i ugruntowania wśród uczestników programu potrzeby poznania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych. Uczniowie dyskutowali nad możliwością reagowania na ksenofobię, wykluczenie oraz sposobami rozwijania odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej. Na prośbę gości, odbył się wyjazd do Malborka w celu zwiedzenia Zamku Krzyżackiego. W ostatnim dniu projektu wszyscy uczestniczyli w warsztatach „Nauka z przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości” zainicjowanych i przeprowadzonych przez germanistkę, panią Monikę Zielinską. Uczniowie poznali historię Lasu Szpęgawskiego, miejsca martyrologii ludności Starogardu i okolic, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Swoje refleksje wyrazili poprzez wykonane prace plastyczne, które stanowią wystawę na szkolnym holu. Odbyła się też wycieczka do Szpęgawska, gdzie młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz, oddając hołd ofiarom II wojny światowej.

   Był również czas na ewaluację projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie o udziale w projekcie, a dla rodziców uczniów goszczących młodzież z partnerskiej szkoły, przygotowano podziękowania. Podczas podsumowania projektu goście pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu w polskich rodzinach, wskazywali na gościnność, otwartość polskich uczniów i ich najbliższych. Byli też pod wrażeniem dobrej organizacji przedsięwzięcia i dziękowali za ciekawy program. Wpis do prowadzonej od 2008 roku kroniki polsko-niemieckiej wymiany zakończył spotkanie w szkole. Młodzież wraz z opiekunami udała się do kręgielni. Tam po wspólnej grze wszyscy z apetytem zjedli pizzę.

   Czas spędzony razem był okazją do pokonywania barier językowych, nauki języka obcego, niemieckiego i angielskiego, przełamywania stereotypów, poznania kultury kraju sąsiadującego. Udział w projekcie to również okazja dla kadry nauczycielskiej do wymiany doświadczeń i refleksji na temat roli szkoły w środowisku lokalnym.
   Już w kwietni uczniowie z naszej szkoły odwiedzą koleżanki i kolegów z partnerskiej szkoły w Münster.


   Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Koordynator projektu, Ewa Balcerzak

Data dodania: 2024-03-09 14:44:40
Data edycji: 2024-03-21 14:46:18
Ilość wyświetleń: 461
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej