Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE KULINARNE

POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE KULINARNE

   W piątkowe popołudnie, 17 grudnia 2021, za pośrednictwem aplikacji MS Teams doszło do spotkania uczniów naszej szkoły i partnerskiej szkoły z Münster (Niemcy). Spotkanie miało charakter kulinarny. Zgromadziło miłośników pieczenia świątecznych ciasteczek. Powstały ciasteczka z miodem, orzechami, marmoladą, waniliowe, migdałowe i ulubione pierniczki,  a ich różne kształty kojarzyły się ze świętami. Były zatem, min. gwiazdki, choinki, aniołki, renifery, serduszka. Uczniowie zadbali o to, aby ich wypieki ładnie prezentowały się na świątecznym stole, ozdobili je lukrem i kolorową posypką. W czasie przygotowywania ciasta, pieczenia i dekorowania ulubionych słodkości, młodzież miała sposobność opowiedzieć o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech. Okazuje się, że są pewne różnice. Dla naszych zachodnich sąsiadów wigilia nie jest ważnym dniem, nie ma też zwyczaju dzielenia się opłatkiem czy pozostawienia pustego miejsca dla niespodziewanego wędrowca. U nich świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia. To dzień rodzinnych spotkań przy stole, na którym króluje pieczona gęś lub kaczka, a także ulubiona sałatka ziemniaczana z wędliną, to okazja do obdarowywania prezentami.
   Zarówno niemieccy jak i polscy uczniowie doskonale poradzili sobie w tym nowatorskim przedsięwzięciu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z różnych klas. W swoich domach ciasteczka piekli i o świątecznych zwyczajach opowiadali: Louisa Kasper i Julia Bielawska (3Tc), Eliza Sobiechowska, Paulina Beling, Wiktoria Boratyn (2TL), Marta Kryger i Piotr Zieliński (2TE), Weronika Bieszka(2Tc). Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy germanistki, pani Małgorzaty Świeczkowskiej i koordynatorki polsko-niemieckich wymian ze szkoły partnerskiej, pani Veroniki Lohmann.
   Mamy nadzieję, że już wkrótce, po ustaniu pandemii, będziemy mogli wrócić do realizacji projektów polsko – niemieckiej wymiany młodzieży, zapoczątkowanych w 2008 roku.
Z niecierpliwością czekamy na spotkanie w Starogardzie lub Münster.

Ewa Balcerzak,
koordynator projektów polsko – niemieckiej wymiany młodzieży.

Data dodania: 2021-12-21 08:51:14
Data edycji: 2021-12-21 08:52:08
Ilość wyświetleń: 870
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej