Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SPOTKANIE W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH

SPOTKANIE W MIĘDZYNARODOWYM GRONIE W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH

Projekt współfinansowany  przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

W ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ polegającego na międzynarodowej współpracy uczniów z różnych krajów do naszej szkoły przyjechali uczniowie (22) i nauczyciele (8) z trzech krajów partnerskich: Norwegii, Hiszpanii i Niemiec. Wspólnie realizowali zadania projektowe związane z „Nauką języków obcych poprzez Blended Learning” (Fremdsprachenerwerb durch Blended Learning). Goście przebywający w Starogardzie od 29 maja do 3 czerwca 2022 r. , gdzie razem z uczniami: Wiktorią Borkowską (3TA), Apolonią Polanowską (3TPT), Natanielem Szafrańcem (3TP), Julią Sprengel (2TE), Adrianną Hic (3TET), Nikodemem Osnowskim (3TPT), Natalią Tyczyńską i nauczycielami: panią Sandrą Marrero-Miszker, Małgorzatą Dietrich, Alicją Günther, Małgorzatą Świeczkowską i Ewą Balcerzak z ZSE pracowali nad realizacją projektowych celów, jakimi były współpraca i rozwijanie kompetencji kluczowych, zwłaszcza komunikacja w języku obcym i próby nauki kolejnego języka – hiszpańskiego i niemieckiego, doskonalenie umiejętności IT, a także budowanie wspólnych mostów przyjaźni między społecznościami oraz poznanie nowych miejsc. Pierwszego dnia liczne grono gości powitał dyrektor szkoły, pan Tadeusz Burczyk i szkolny koordynator projektu, pani Ewa Balcerzak. Następnie uczniowie pod opieką anglistki, pani Alicji Günther, uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, goście mieli okazję spróbować swoich sił, ucząc się podstawowych zwrotów w języku polskim (powitanie, przedstawianie się), a także odczytywanie łamańców językowych. Zdobyli wiedzę o polskich zwyczajach, potrawach, miejscach, które warto odwiedzić, a na zakończenie spróbowali polskich słodyczy. Tego dnia odbyli spacer po szkole w towarzystwie uczniów Ekonomika, poznali miasto, uczestnicząc w grze terenowej przygotowanej przez pracowników Muzeum Ziemi Kociewskiej. Kolejny dzień był zarezerwowany na zwiedzania Gdańska z przewodnikiem. Młodzież wraz z nauczycielami wędrowała ulicami miasta, które wzbudziło duży podziw gości. Na drodze znalazły się najbardziej charakterystyczne miejsca: Muzeum Poczty Polskiej, Ratusz Staromiejski, Złota Brama, Ratusz Miejski, Długi Targ z Fontanną Neptuna. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Muzeum II Wojny Światowej. To nie był jedyny wyjazd poza miasto. Grupa projektowa uczestniczyła również w wycieczce do Malborka. Wyjazd odbył się wieczorem. Dużo wrażeń dostarczyło nocne zwiedzanie zamku wzniesionego przez Krzyżaków. Okazją do integracji międzynarodowej grupy była wspólna gra w kręgle, bilarda czy paintballa.
W plan projektu wpisana została praca z programem edukacyjnym Alice, służącym do programowania animacji komputerowych. Pod opieką pani Małgorzaty Dietrich, uczącej przedmiotów informatycznych, uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, których zadaniem było stworzenie prostego programu generującego grafikę 3D przedstawiającą pomysł na naukę języka obcego: hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego i polskiego. Praca z programem wzbudziła duże zainteresowanie. Była okazją do wspólnej zabawy i nauki języka obcego. Na zakończenie każda grupa miała możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy na forum.
Dodatkową inspiracją do zaangażowania się w programowanie było zaprezentowanie przez uczniów klasy drugiej automatyk humanoidalnego robota, który posiada funkcję rozpoznawania twarzy i mowy, odpowiada na pytania, wykonuje podstawowe działania matematyczne i wyszukuje informacje w Internecie. Projekt ten otrzymał główną nagrodę w konkursie „Razem do Zawodu”. Nauka języka hiszpańskiego i niemieckiego odbywała się również na zajęciach prowadzonych dla uczestników projektu przez nauczycieli uczących tych języków, panią Sandrę Marrero-Miszker i panią Małgorzatę Świeczkowską. Celem lekcji języka hiszpańskiego była nauka hiszpańskich gestów jako formy komunikacji niewerbalnej. Są one również formą komunikacji, dlatego nie powinno się umniejszać ich znaczenia. Podsumowaniem lekcji był pokaz filmików nagranych przez grupy uczniów z różnych krajów. Wszystkie prace zostały zamieszczone w serwisie internetowym youtube. Na zajęciach języka niemieckiego uczniowie z Hiszpanii systematyzowali wiedzą z zakresu podstawowych zwrotów: powitanie, przedstawianie się, co utrwalali na kartach pracy. Lekcja była również okazją do rozmowy o zainteresowaniach i miejscu zamieszkania.
Spotkanie w Polsce było ostatnim, podsumowującym, wpisanym w plan projektu.
Mamy świadomość, że działania podejmowane w naszej szkole w ramach programów unijnych Erasmus+ są wizytówką Zespołu Szkół Ekonomicznych. Młodzież od kilku lat wyjeżdża na zagraniczne praktyki zawodowe i spotkania z rówieśnikami z innych krajów. Uczniowie doskonalą umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, pokonują bariery, poznają nowych ludzi i nowe kultury, a przez to umacniają się w przekonaniu, że warto się uczyć.
Dla nauczycieli współpraca partnerska i wyjazdy do szkół partnerskich to szansa na poznanie pracy innych placówek, możliwość porównania systemów edukacyjnych. Spotkania, sesje robocze dostarczają nam cennych informacji do dalszej pracy.

 Ewa Balcerzak – koordynator projektu

Zapraszam do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Nikolę Drewczyńską z kl. 3TET.

 

Data dodania: 2022-06-08 08:59:04
Data edycji: 2022-06-08 12:53:34
Ilość wyświetleń: 1196
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej