Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

TEATR SZEKSPIROWSKI W GDAŃSKU

TEATR SZEKSPIROWSKI W GDAŃSKU

TEATR SZEKSPIROWSKI W GDAŃSKU

Dnia 6 grudnia grupa naszych uczniów wzięła udział w wycieczce do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Celem wyprawy było szerzenie wiedzy dotyczącej teatru elżbietańskiego, idei teatru otwartego i sztuk Szekspira.

Podczas pierwszej części wizyty wiele dowiedzieliśmy się o historii teatru elżbietańskiego i powstaniu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. XVI i XVII wiek to szczyt rozwoju kulturalnego miasta. W wyniku pierwszych wizyt angielskich aktorów zbudowano teatr, który określano  mianem Szkoły Fechtunku. Był to pierwszy teatr publiczny w Polsce, który przeszedł liczne naprawy i przebudowy. Pomimo wielkiej popularności teatru w tamtym okresie, zawód aktora nie był szanowany, a wykonywać mogli go tylko mężczyźni.  W 1991 roku powstał pomysł odbudowy teatru i odrodzenia tradycji wizyt artystów angielskich w Gdańsku. Patronem przedsięwzięcia został Karol, książę Walii. W marcu 2011 rozpoczęto prace budowlane, a 23 kwietnia 2014, w dzień urodzin Szekspira, nastąpiło Pierwsze Uroczyste Otwarcie Dachu Teatru.

Następna część wizyty obejmowała zwiedzanie teatru, który dzięki nowoczesnej technologii posiada wiele możliwości adaptowania.  Można tu uzyskać zarówno klasyczną scenę włoską (pudełkową), jak i scenę elżbietańską, wysuniętą w kierunku widowni. Sala posiada otwierany dach, co pozwala na wystawianie spektakli przy świetle dziennym w duchu teatru otwartego.

GTS to teatr impresaryjny (bez stałego zespołu aktorskiego) prezentujący repertuar najciekawszych scen z Polski i Europy. Do wyjątkowej oferty Teatru należą produkcje własne  w ramach cyklu Lato z Szekspirem. Spektakle  szekspirowskie grane są na oryginalnej scenie elżbietańskiej – jedynej takiej w Polsce.

Podczas ostatniej części wizyty wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach teatralnych, podczas których mieliśmy okazję wykonać kilka zabawnych ćwiczeń związanych z pracą na scenie oraz  poznać dawne metody gry aktorskiej na podstawie fragmentu sztuki Szekspira.

Wizyta w GTS była owocna i satysfakcjonująca. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnych odwiedzin, tym razem, aby obejrzeć sztukę Szekspira na centralnej scenie elżbietańskiej, najlepiej na stojąco i przy otwartym dachu!

Dorota Sutkowska

Marzena Łudczak

Data dodania: 2019-12-18 09:30:09
Data edycji: 2019-12-18 09:32:30
Ilość wyświetleń: 1208
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej