Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

WITAJCIE W CZASACH PRL-U!

WITAJCIE W CZASACH PRL-U!

22 listopada uczniowie naszej szkoły mogli poznać smak PRL-u dzięki grze miejskiej pt. "WITAJCIE W CZASACH PRL-U!”. W zabawie wzięło udział 5 grup z wszystkich klas pierwszych po gimnazjum. Dostali mapy i ruszyli w nieznane. Na mapach mieli zaznaczone punkty, gdzie czekali na nich koordynatorzy, którzy przekazali grupom 7 zadań:

  1. „Rozgrzewka”. Uczniowie zapisywali na kartce skojarzenia związane z PRL-em. Ich prace były bardzo twórcze. Grupy pisały o znanych postaciach z tamtych lat, o kolejkach w sklepach, o pustych półkach i kartkach na towary. Można też było odczytać informacje o braku wolności słowa i braku wolności gospodarczej. Komisja sprawdzająca prace uczniów była dumna z naszej młodzieży, że tak dorosło odpowiadali.
  2. „Kto kim jest?”. Tutaj uczniowie dopasowywali obrazki z poprawnymi podpisami. Znalazł się w tym zadaniu m.in. Wojciech Jaruzelski, Edward Gierek, ale także guma Donald, bajka „Jacek i Agatka” i prześmieszni Kargul i Pawlak z „Samych Swoich”.
  3. „Przekupka” – każda grupa dostała 85 000 starych złotych. Targując się z przekupką mieli za zadanie kupić za ww. kwotę jak najwięcej produktów. Zadanie było utrudnione, bo można było targować się tylko za pomocą pytań. Grupy radziły sobie doskonale, kupili mi.in.: jaja, chleby, kiełbasę, czekolady, masło, cukier i mleko. Ich zdziwienie było ogromne, gdy chcąc kupić benzynę dowiedzieli się, że niestety, ale to towar na kartki i nie mogą go kupić.
  4. „Zadanie kulinarne”. Uczniowie musieli z produktów powszechnie dostępnych w tamtych latach przygotować coś do jedzenia. Dania musiały być nie tylko dobre, ale również musiały ładnie wyglądać. Produktów było zalewie kilka, a każda grupa wyczarowała z nich coś innego i przede wszystkim smacznego.
  5. „Kolejka”. Wielogodzinne, a czasem nawet kilkudniowe kolejki były niezaprzeczalnym elementem PRL-u. Ludzie cierpliwie czekali przed sklepem za towarami, których ciągle brakowało. Zadaniem każdej grupy było stanąć w kolejce, jeden za drugim i odpowiadać na zadawane pytania. Pytania dotyczyły polityki, kina z dawnych czasów, kultowych produktów, bajek dla dzieci i wielu innych ciekawostek.
  6. „Wspomnienia sprzedawców”. W Domu Handlowym „Rolnik” do teraz pracują ekspedienci, którzy pamiętają lata 80-te. „Rolnik” był wówczas w Starogardzie sklepem, który kojarzył się z dostatkiem i luksusem. Zadaniem uczniów było „wygrzebać” najciekawsze wspomnienia handlowe. Pracownicy starogardzkiego „Rolnika” bardzo chętnie wracali wspomnieniami do tamtych lat. Mówili, że wtedy ich praca bardzo wiele znaczyła, a jak otwierali drzwi sklepu, to musieli uciekać, żeby ich nie stratowano. Sprzedawcy mieli w pamięci nawet takie sytuacje, kiedy musieli wzywać milicję. Wszystko to było spowodowane brakami towarowymi i ogromną inflacją.
  7. „Wspomnienia znanych osób”. Uczniowie dowiadywali się: jaki zespół muzyczny lubił dyrektor szkoły pan Tadeusz Burczyk, jakie potrawy kojarzą się nauczycielom z latami osiemdziesiątymi, a także, jak uczyło się w latach 80-tych i jaka wówczas była młodzież. Nauczyciele z łezką w oku wspominali dawne czasy, swoich uczniów, ich zaangażowanie, ale przede wszystkim spokój i harmonię w pracy. Mogliśmy troszkę poznać naszych belfrów prywatnie.

Zabawa graczom bardzo się spodobała, dowiedzieli się wielu nowych rzeczy i ciekawych informacji. Zadania wywoływały uśmiechy na twarzach uczestników i dały im wiele radości.

Z naszej szkoły najlepiej z zadaniami poradziła sobie klasa I TP w składzie:

  • Piotr Jastrzębski;
  • Nikodem Osnowski;
  • Seweryn Piórkowski;
  • Kacper Olszewski

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

 

 Lucyna Szczypior

Data dodania: 2019-11-25 15:41:37
Data edycji: 2019-11-25 15:42:28
Ilość wyświetleń: 1415
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej