Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wizyta w radiu i drukarni w Pelplinie

Wizyta w radiu i drukarni w Pelplinie

W czwartek 12 maja uczniowie klasy 2 Technika Organizacji Reklamy, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Pelplina, celem zapoznania się ze specyfiką swojego zawodu.

Na początek odwiedziliśmy Drukarnię Bernardinum w której ugościł nas Prezes - ksiądz Wojciech Więckowski, wraz z oddelegowanym do nas pracownikiem drukarni – Panem Karolem.

Przemieszczając się po poszczególnych pomieszczeniach musieliśmy zachować szczególną uwagę i ostrożność – tutaj przydała nam się bardzo wiedza z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Hałas włączonych maszyn, tempo pracy, szybkość jej wykonania a także precyzja, wprawiły nas w niemałe zdziwienie. My jako czytelnicy widzimy już gotową książkę i nie zastanawiamy się w jaki sposób ona powstaje. Czy wiedzieliście, że książka w miękkiej okładce tworzy się w pełnym procesie wydruku, obróbki i sklejenia przez pięć dni? Chyba, że preferujemy publikacje w sztywnej oprawie, to wtedy musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tego rodzaju książki wymagają ośmiu dni pracy.

Wizytę w drukarni zakończyliśmy wysłuchaniem wykładu Prezesa – księdza Wojciecha Więckowskiego. W czasie jego trwania dowiedzieliśmy się o bardzo niestandardowej formie reklamy, jaką jest reklama prowokacyjna firmy United Colors of Benetton.

Po czasie spędzonym w drukarni, przyszła pora na wizytę w Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej Radio Głos. Dzięki uprzejmości wicedyrektora i specjalisty Public Relations – księdza Zbigniewa Gełdon praktycznie całe radio było do naszej dyspozycji.

Zanim jednak zaprzyjaźniliśmy się z mikrofonami, musieliśmy przejść pomyślnie ćwiczenia i warsztaty z emisji głosu. Przyznajemy, że nie było to takie proste jak nam się wydawało. Wydobycie dźwięku z przepony, przy zachowaniu właściwych proporcji wdechu i wydechu oraz przy utrzymaniu intonacji i wprawieniu w wydźwięk słów takich jak na przykład „Ta tapeta tu, ta tapeta tam” tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Czy wiedzieliście, że rozgrzewka strun głosowych przed wejściem na antenę powinna trwać około trzydziestu minut? Tak właśnie pracują profesjonaliści.

Będąc w pokoju nagrań mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności. Okazuje się, że w rozgłośni radiowej nie ma możliwości mówienia tak samo, jak w rozmowie face to face na żywo. W radiu jest to trudniejsze. Sprzęt radiowy jest bowiem bardzo czuły – wychwytuje on każdy szmer, każdy szelest. Wymowa zaś powinna być płynna, bezbłędna i zrozumiała dla słuchacza. Przekaz radiowy jest do wysłuchania a nie do oglądania, a zatem niebywale ważną rolę odgrywają tutaj emocje osoby prowadzącej audycję, ton i tembr jej głosu.

My mogliśmy to przećwiczyć czytając do mikrofonu tak zwane łamańce językowe aby najpierw zobaczyć, jaki jest poziom trudności. Później dla rozluźnienia czytaliśmy opowiadania, bajki a także opowiadaliśmy w luźnej rozmowie z księdzem Zbigniewem o naszych pasjach i zainteresowaniach.

Wisienką na torcie była możliwość zobaczenia nowego wozu transmisyjnego radia. To dopiero była dla nas nowość. Mini studio na kołach - w pełni wyposażone i gotowe do pracy w każdych warunkach.

Kończąc naszą opowieść serdecznie dziękujemy:

- Prezesowi Drukarni Bernardinum – księdzu Wojciechowi Więckowskiemu,

- Wicedyrektorowi Katolickiej Rozgłośni Radiowej Diecezji Pelplińskiej Radio Głos – księdzu Zbigniewowi Gełdon 

Za ugoszczenie młodzieży ale przede wszystkim za pokazanie specyfiki naszego zawodu zupełnie z innej – do tej pory – nieznanej nam strony.

Monika Albrecht

Data dodania: 2022-05-17 10:49:45
Data edycji: 2022-05-17 10:51:17
Ilość wyświetleń: 821
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej