W dniach 31.03 -01.04.2025 zorganizowaliśmy wyjazd młodzieży do Poznania w celu wzięcia udziału w wizytach studyjnych w dużych przedsiębiorstwach. Uczestnikami byli uczniowie klas drugich i trzecich technik logistyk. Pierwszą odwiedzoną firmą była fabryka Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – spółka koncernu Volkswagen AG mająca siedzibę w Poznaniu. Volkswagen Poznań to cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, dwa z nich znajdują się w Poznaniu i po jednym zakładzie we Wrześni i w Swarzędzu, łączne zatrudnienie wynosi 9500 pracowników. Głównym obszarem działalności jest produkcja samochodów dostawczych oraz komponentów, samochody te trafiają na rynki całego świata. Maksymalna dobowa produkcja Zakładu w Poznaniu wynosi 750 samochodów. Nasze zwiedzanie obejmowało obszar Budowy Karoserii oraz obszar Montażu w trakcie którego można zobaczyć ponad 750 robotów w tym również największego robota "Herkulesa". Celem naszej wizyty było wzmocnienie praktycznego charakteru kształcenia uczniów, poznanie środowiska i organizacji pracy oraz zapoznanie z nowoczesną ofertą technologiczną i aktualnymi trendami dominującymi w branży motoryzacyjnej . Uczniowie mogli zobaczyć stosowane systemy logistyczne takie jak Kanban, pic-by Voice, regały przepływowe oraz produkcję gniazdową.
Drugim zwiedzanym przedsiębiorstwem było PreZero Zielona Energia -Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu. PreZero jest częścią Grupy Schwarz, jednego z wiodących detalistów spożywczych w Niemczech i Europie Jest nowoczesnym i bezpiecznym dla ludzi i środowiska zakładem. Obiekt został zrealizowany zgodnie z unijnym standardem BAT (Najlepsze Dostępne Techniki), oznaczającym wykorzystanie najbardziej efektywnych i zaawansowanych technologii. Program wizyty składał się z prezentacji działania przedsiębiorstwa i jego roli w gospodarce odpadami oraz przejścia ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji, zakład jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne pozwalające na spełnienie surowych norm środowiskowych polskiego i unijnego prawa.
Należy dodać, że w czasie pobytu w Poznaniu młodzież zapoznawała się z infrastrukturą miejską z wykorzystaniem kodów QR.
Spędzenie czasu przez uczniów na świadomym zwiedzaniu zakładów produkcyjnych powinno zaowocować większą motywacją do dalszej nauki przedmiotów zawodowych, ponieważ dla przygotowanego ucznia, który rozumie to co widzi, odwiedzenie fabryki będzie sprzyjać realizacji tego celu.
Opiekunowie grupy- Natalia Piechowska- nauczyciel przedmiotów logistycznych, Stanisława Głąb-Brandt, Mariusz Bełczącki- wicedyrektorzy kształcenia zawodowego
"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"
83-200 Starogard Gdański
Jana Sobieskiego 6