Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o akceptacji merytorycznej i finansowej złożonego przez nas wniosku w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzięki pozyskaniu wnioskowanej kwoty i wsparciu finansowemu rodziców naszych uczniów mogliśmy zorganizować w dniach 20 czerwca do 22 czerwca 2022r. wycieczkę. Pięćdziesięcioro uczniów pod opieką pani Ewy Balcerzak, Lucyny Bielińskiej-Sytek, Alicji Negowskiej i Alicji Günter uczestniczyło
w wyjeździe do Krakowa, Oświęcimia i Bochni.
Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, z licencjonowanym przewodnikiem, zwiedzaliśmy Stare Miasto w Krakowie. Rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Obejrzeliśmy wnętrze Katedry Królewskiej - miejsce kultu św. Stanisława, który jednoznacznie kojarzony jest z niepodległym
i zjednoczonym Państwem Polskim. Widzieliśmy także kaplice: Wazów, Potockich, Świętokrzyską i Zofii; Muzeum Katedralne, Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie i miejsce pochówku Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Następnie przeszliśmy ulicą Grodzką, oglądając kościoły: św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja. Spacer ulicą Kanoniczą z przystankiem pod Oknem Papieskim doprowadził nas do Rynku Głównego, gdzie mogliśmy obejrzeć Sukiennice (najstarszą krakowską galerię handlową) oraz wnętrze kościoła Mariackiego wraz z oszałamiającym ołtarzem wykonanym przez norymberskiego mistrza, Wita Stwosza. Przeszliśmy ulicą Floriańską do Bramy Floriańskiej, zobaczyliśmy Barbakan i zakończyliśmy zwiedzanie na Placu Jana Matejki.
Kolejny dzień przeznaczyliśmy na wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie byłych niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz II Birkenau. Przewodnik przeprowadził nas przez znaną wszystkim bramę witającą więźniów obozu szyderczymi słowami „Arbeit macht frei”. Poznaliśmy przerażającą historię milionów ludzi, którzy znaleźli się w obozie w latach 1940-45. Wielu z nich nie przeżyło nieludzkich warunków bytowych, ciężkiej wyniszczającej pracy i całkowitego odarcia ludzi
z godności. Oddaliśmy hołd wszystkim zmarłym w krematoriach na terenie obozu, tych zagłodzonych w celach śmierci, zastrzelonych przy Ścianie Śmierci, a także tym, którym mimo wszystko, udało się przeżyć. Wizyta w obozie w Brzezince dała nam możliwość dostrzeżenia ogromu śmiertelnego żniwa, które zebrało ponad milion istnień ludzkich z całej Europy. Obejrzeliśmy rampę kolejową. Tam codziennie wyładowywano z bydlęcych wagonów tysiące ludzi, którzy przeszli udeptaną drogą wprost do komór gazowych i krematoriów, których w Birkenau było aż 5. Wracaliśmy do Krakowa przerażeni ogromem cierpień, jakim poddawani byli ludzie. Trudno nam było uwierzyć, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Trzeciego dnia przed południem zwiedziliśmy krakowski Kazimierz – jego chrześcijańską
i żydowską cześć. Obejrzeliśmy Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika – kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów, nazywany potocznie kościołem Na Skałce. Jest to według legendy sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Pełni też rolę Panteonu Narodowego. Następnie przeszliśmy na ulicę Szeroką i weszliśmy do działającej wciąż Synagogi Remuh, a także obejrzeliśmy stary cmentarz żydowski przylegający do synagogi. Zobaczyliśmy miejsce spotkań artystów, tętniący życiem Plac Nowy,
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich w Kopalni Soli w Bochni. Niezwykła sceneria i unikatowość bocheńskiej kopalni soli w skali świata zostały docenione przez ekspertów z Komisji Światowego Dziedzictwa UNESCO. W roku 2000 została także uznana za Pomnik Historii. Jest to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Jej początki sięgają roku 1248. Kaplica św. Kingi, to jedyny obiekt sakralny, przez który przejeżdża pociąg. Jest największą i najlepiej zachowaną spośród licznych kiedyś kaplic w kopalni. Jej początki sięgają 1747 r. Wyposażenie kaplicy stanowi min. 100 - letnia szopka betlejemska, grób pański. Liczne elementy jej wyposażenia pochodzą z innych, nieistniejących kaplic kopalni, a także kościołów bocheńskich.
Spędziliśmy trzy bardzo intensywne dni. Wracaliśmy do Starogardu zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Zobaczyliśmy wiele pięknych i intrygujących miejsc, poznaliśmy ciekawą, czasami przerażającą historię. Wyjazd stał się cegiełką w kształtowaniu naszej osobowości – świadomego Polaka i Europejczyka. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za inspirujące chwile, ciekawe rozmowy i zaskakujące pozytywne postawy.
Warto podkreślić, że zarówno przewodnik, który ocenił program naszej wycieczki jako bardzo bogaty i ambitny, jak i gospodarze hosteli byli bardzo pozytywnie zaskoczeni zachowaniem naszej młodzieży, co wyraźnie podkreślali w rozmowach z nauczycielami.
Ewa Balcerzak i Lucyna Bielińska-Sytek
"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"
83-200 Starogard Gdański
Jana Sobieskiego 6