Rekrutacja do szkoły 2024 - 2025
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Z WIZYTĄ W PARTNERSKIEJ SZKOLE W NIEMCZECH

Z WIZYTĄ W PARTNERSKIEJ SZKOLE W NIEMCZECH

W dniach 16.04.2024 - 20.04.2024 uczniowie naszej szkoły w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieży realizowali wspólny projekt w partnerskiej szkole w Münster.
W kolejnej, osiemnastej, już wymianie, brało udział jedenaścioro uczniów pod opieką  pani Ewa Balcerzak - koordynatora wymiany i pani Małgorzaty Świeczkowskiej – naszej germanistki, wspierającej grupę językowo.

Podróż minęła szybko, z Gdańska do Dortmundu lecieliśmy samolotem, a stamtąd - do Münster, jechaliśmy pociągiem. W szkole powitali nas nauczyciele i uczniowie, w domach których gościła młodzież. W miłej atmosferze, po wspólnym posiłku, przekazane zostały informacje związane z programem realizowanego wspólnie projektu. Uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjno - językowych zaproponowanych przez gospodarzy. Do swojego przestronnego gabinetu zaprosił nas dyrektor szkoły. Pan Peter Garmann powitał wszystkich uczestników wymiany i serdecznie podziękował nauczycielom, od 2008 roku zajmującym się organizowaniem polsko-niemieckich spotkań dla młodzieży. Dyrektor wspomniał również o polskiej gościnności, której doświadczył przed laty jako opiekun grupy, realizującej program w Starogardzie. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Hildegardisschule, dużej szkoły z dobrze wyposażonymi w sprzęt multimedialny salami lekcyjnymi. Następnie nasi uczniowie wraz z gospodarzami, których gościli u nas podczas odbywającej się w marcu wymiany, udali się do ich domów, gdzie spędzili popołudnie i wieczór.

Kolejny dzień rozpoczął się od udziału w szkolnych zajęciach, wg planu gospodarzy. Później wszyscy uczestnicy wymiany podzieleni na polsko – niemieckie grupy wzięli udział w grze miejskiej, która sprzyjała poznaniu miasta, gdyż koncentrowała się na najważniejszych miejscach i zabytkach (Katedra, kościół św. Lamberta, Ratusz). Była to również okazja do integracji i wspólnej zabawy. Dodatkowym zadaniem każdej grupy było wymienić otrzymany rekwizyt, czyli jabłko na inny. Wśród pozyskanych przedmiotów pojawił się plastikowy grzyb - muchomor, karta podarunkowa o wartości 10 euro, piłka do tenisa, opaska na włosy i inne. Zgodnie z planem, po wspólnym posiłek w miejscu cieszącym się w dzień targowy ogromnym powodzeniem, czyli placu przy katedrze, opiekunowie i uczniowie, pełni wrażeń, spotkali się w szkole, gdzie odbyła się prezentacja zdjęć i wyników ze wspólnego zwiedzania miasta, w którym, jak zauważyli nasi uczniowie, wielu mieszkańców porusza się rowerami. Pojazdy te mają swoje parkingi, a największy - podziemny i piętrowy znajduje się przy dworcu kolejowym. Dzień zakończył się spotkaniami w rodzinach.

Kolejny dzień zarezerwowany został na wycieczki. Rozpoczęliśmy od interaktywnego Muzeum Popu i Rocka w Gronau. Muzeum zostało ufundowane przez niemieckiego piosenkarza, perkusistę, kompozytora rockowego i autora tekstów Udo Lindenberga, który urodził się właśnie w Gronau. Poznaliśmy kulisy organizowanych koncertów muzycznych, widzieliśmy rekwizyty i stroje, w których występowały gwiazdy, mieliśmy okazję wysłuchać koncertów, udzielonych wywiadów czy wreszcie wcielić się w rolę artysty i wspólnie zaśpiewać w przygotowanym studio karaoke. Tego dnia byliśmy również w Holandii - miasteczku Enschede, które słynie ze sztuki ulicznej. Dzięki zaproponowanej przez organizatorów grze miejskiej - w towarzystwie niemieckich koleżanek i kolegów - poznaliśmy najbardziej charakterystyczne przejawy artystycznej działalności i dostrzegliśmy różnice w architekturze i krajobrazie dwóch krajów. Wieczór spędziliśmy w Hildegardisschule, gdzie odbył się pokaz talentów muzycznych, literackich, tanecznych, teatralnych i sportowych, z motywem piłki nożnej w tle. . Z wielkim zaciekawieniem obserwowaliśmy zmagania uczniów na scenie. Kibicowaliśmy i podziwialiśmy talent koleżanek biorących udział w wymianie. W przerwie spektaklu skosztowaliśmy typowej niemieckiej potrawy - kiełbasek w sosie pomidorowym z dodatkiem dużej ilości przyprawy curry. Miłym akcentem kończącego się spektaklu było wręczenie przez dyrektora szkoły wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie – uczniom i nauczycielom medali. Ten wieczór na pewno pozostanie w naszej pamięci. Może i my, wzorem naszych przyjaciół z Niemiec, podejmiemy się trudu zorganizowania konkursu szkolnych talentów, których w naszej szkole nie brakuje.

Piątkowy poranek rozpoczął się od lekcji plastyki. Na specjalnie przygotowanym papierze
z użyciem kredek uczniowie z Polski wyrażali swoje emocje związane z pobytem w szkole partnerskiej. Była też okazja do rozmów i integracji grupy. Wspólna praca została zawieszona na szkolnym holu. Tego dnia wszyscy razem pracowaliśmy nad projektem, którego tytuł, zaproponowany przez gospodarzy, brzmiał Kultura młodzieży w Niemczech i w Polsce – podobieństwa i różnice. Każda polsko – niemiecka grupa zastanawiała się nad wylosowanym zadaniem – problemem, a następnie na forum prezentowała swoje spostrzeżenia, angażując pozostałych uczestników w dyskusję. Dopełnieniem pracy nad projektem były wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Münster, którym zadawano różne pytania, np. czy prawdziwa miłość jest możliwa?, czy marihuana – dla celów leczniczych – powinna być zalegalizowana?, czy Niemcy są tolerancyjni wobec związków partnerskich? Po zaprezentowaniu wyników przeprowadzonych wywiadów została wśród uczestników wymiany przeprowadzona ankieta i podsumowanie programu.

Jak wiemy z ewaluacji projektu, nasza młodzież wyniosła z tego spotkania mnóstwo pozytywnych wrażeń i wspomnień, ale także ważnych refleksji związanych z postawami otwartości i tolerancji. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w ciekawym programie, poznać codzienne życie swoich rówieśników, wzmocnić nawiązane wcześniej przyjacielskie relacje.
I rzecz wcale nie bagatelna – mogła w praktyczny sposób przekonać się, jak radzą sobie
w środowisku obcojęzycznym i jak bardzo potrzebna jest w dzisiejszym świecie znajomość języka.

To osiemnasty wspólny projekt, którego realizacja była możliwa dzięki  finansowemu wsparciu Rodziców i Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie.

 

Ewa Balcerzak

koordynator projektu

Data dodania: 2024-04-20 19:37:19
Data edycji: 2024-05-08 07:01:33
Ilość wyświetleń: 172
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej