
W dniach 6–20 czerwca 2026 r. dziesięcioro uczniów klas IV Technikum nr 1 im. Noblistów Polskich w Starogardzie Gdańskim uczestniczyło w zagranicznych praktykach zawodowych w Lizbonie (Portugalia) realizowanych w ramach programu Erasmus+. W mobilności brało udział 9 uczniów kształcących się w zawodzie technik analityk oraz 1 uczennica kształcąca się w zawodzie technik technologii chemicznej.
Praktyki zawodowe odbywały się w ISEL – Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, w Departamencie Inżynierii Chemicznej i Biologicznej. Jest to renomowana uczelnia techniczna prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w obszarze inżynierii chemicznej, biochemicznej, środowiskowej oraz technologii procesowych. Podczas zajęć uczniowie rozwijają wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi procesami przemysłowymi, biotechnologią, ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi we współczesnym przemyśle.
Program mobilności obejmował nie tylko praktyki zawodowe, ale również liczne wizyty techniczne, m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego INSA, akredytowanym laboratorium LAIST, BioLab Lisboa oraz Centrum Nauki Ciência Viva. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość poznania funkcjonowania nowoczesnych laboratoriów badawczych i instytucji naukowych, a także wymiany doświadczeń z portugalskimi specjalistami.
Integralną częścią wyjazdu był także bogaty program kulturowy, który pozwalał uczestnikom odkrywać historię, kulturę i dziedzictwo Portugalii. Uczniowie odwiedzili najważniejsze zabytki Lizbony, m.in. Zamek św. Jerzego, Wieżę Belém oraz Pomnik Odkrywców. W programie znalazły się również wycieczki do Fatimy, Nazaré, Óbidos, Sesimbry, Sintry i Cascais i Cabo da Roca, a także liczne spotkania z portugalską kulturą i językiem – w tym krótki i intensywny kurs języka portugalskiego.
Udział w zagranicznych praktykach to dla uczniów nie tylko okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale również rozwijania kompetencji językowych, umiejętności pracy w międzynarodowym środowisku, samodzielności oraz otwartości na nowe wyzwania. Zdobyte doświadczenia z pewnością staną się ważnym atutem w ich dalszej edukacji i przyszłej karierze zawodowej.
Dyrektor
Tadeusz Burczyk




"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

83-200 Starogard Gdański
Jana Sobieskiego 6