Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

NIEZWYKŁA FILMOWA ADAPTACJA

NIEZWYKŁA FILMOWA ADAPTACJA

27 października 2023 r. około dwustu uczniów pod opieką polonistek: pani Alicji Negowskiej  Moniki Lewickiej-Bierły i Ewy Balcerzak oraz wicedyrektora, pana Mariusza Bełcząckiego obejrzało w kinie najnowszą ekranizację powieści patrona naszej szkoły, Władysława Reymonta.
„Chłopi” zajmują ważne miejsce w kanonie polskiej literatury. Za tę powieść w 1924 roku pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka doceniła uniwersalizm utworu, który nie tylko odnosił się do fundamentalnych kwestii: życia, przemijania, śmierci, pracy, relacji międzyludzkich, ale również ukazywał realia życia społeczności wiejskiej z jej szacunkiem do ziemi, natury i religii. Opowieść o losach polskich chłopów inspiruje twórców do tej pory, czego przykładem jest najnowsza ekranizacja. Teraz możemy zobaczyć filmową adaptację w zupełnie nowej odsłonie, w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana
Film został na początku nakręcony z udziałem aktorów, a następnie ponad stu artystów namalowało do niego obrazy olejne, które posłużyły za klatki uzupełniające poszczególne ujęcia. Wykorzystano technikę animacji malarskiej. Główną inspirację stanowiło malarstwo młodopolskie, min. „Bociany”, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego. Sukces animowanych ,,Chłopów” nie polega jednak wyłącznie na zgrabnym łączeniu malarstwa i aktorstwa. Trzecim niezwykle istotnym elementem muzyka.

Warto obejrzeć tę niezwykłą adaptację, która wpisze się na pewno w historię polskiego kina  i przyczyni się do sięgnięcia po klasykę polskiej literatury.

 

Ewa Balcerzak

Data dodania: 2023-10-31 12:26:17
Data edycji: 2023-10-31 12:27:51
Ilość wyświetleń: 408
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej